środa, 22 kwietnia 2015

Historia wewnętrzna. Jelito – najbardziej fascynujący organ naszego ciała. Giulia Enders

 Gdy sięgałam po tę książkę na pewno nie spodziewałam się tego co w niej zastanę.  Książka, która niejednokrotnie mnie zaskoczyła. Na co dzień nie myślimy o naszych jelitach, o tym co dzieje się w naszym wnętrzu.Jaką drogę pokonuje kęs naszej porannej kanapki niechlubnie zrobionej w pośpiechu przed wyjściem do pracy czy szkoły. Nie zastanawiamy się (a najczęściej nie mamy o tym pojęcia!) jak wiele mięśni, ścięgien, komórek, narządów wysila się i dzielnie pręży by wykonać niebywale ważną pracę. Jakie kryjemy w sobie idealnie zgrane mechanizmy. A to wszystko po to by pokarm który spożywamy został dokładnie rozdrobniony, rozłożony na części, strawiony i wchłonięty a na końcu usunięty z organizmu w postaci kału.


Książka opowiada o tej niesamowicie istotnej i ciekawej drodze przez nasz układ pokarmowy. Niedoceniane nasze "wnętrze" odpowiedzialne jest za niebywale wiele naszych dolegliwości. Wielu z nas narzeka na okresy wyczerpania, osłabienia odporności, niezidentyfikowane alergie, bóle głowy, kłopoty z cerą. A to wszystko za sprawą naszych jelit! Autorka książki, przybliża nam w zrozumiały i zabawny sposób fizjologię naszego układu pokarmowego oraz jego niewątpliwą ważność.


W żadnym wypadku nie jest to coś w rodzaju "nudnego" podręcznika od biologii.To książka, która
ukazuje nam to co codziennie odbywa się w wnętrzu nas samych. Można nazwać ją poradnikiem o zdrowym trybie życia i odżywiania, budowie naszego ciała. Podpowiada jak zadbać o odpowiednią florę bakteryjną w jelitach, pozbyć się zaparć czy zgagi. Przedstawia rodzaje pasożytów, chorób oraz jak w razie nich postępować.Książce towarzyszą liczne anegdoty np. opowiadające o ważnej roli "puszczania bąków" Oraz rysunki autorki przedstawiają min.idealną pozycję wypróżniania się! Jeżeli chcecie miło spędzić czas na książce z humorem a przy okazji zgłębić waszą wiedzę to szczerze polecam.Ta książka to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

 Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

1 komentarz:

  1. Ostatnio właśnie mam ochotę na takie książki.Zapisuję sobie ten tytuł ;)

    OdpowiedzUsuń